A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás a saját otthonukban élő, egészségi állapotuk és szociális helyzetük miatt rászoruló időskorú vagy fogyatékos személyek, illetve pszichiátriai betegek részére nyújtott ellátás.
Eljáró szerv neve:Budapest Főváros XIII. kerületi Önkormányzat Szociális Szolgáltató Központ
Intézmény neve:
I. számú Gondozási Központ
1131 Jász utca 130.
telephelyvezető: Bocsányiné Kovács Zsuzsanna
tel: 3503112
II. számú Gondozási Központ
1136 Balzac utca 5.
telephelyvezető: Bacsi Lászlóné
tel: 3294226
Illetékességi terület
Budapest Főváros XIII. kerületében lévő lakcím alapján.
A kérelmező lakcíme az a lakóhely vagy tartózkodási hely, ahol életvitelszerűen lakik.
- I. számú Gondozási Központ körzete: Újpest – Zugló- Róbert Károly körút páros oldala – Duna által határolt terület
- II. számú Gondozási Központ körzete: Róbert Károly körút páratlan oldala - Szent István körút páros oldala által határolt terület
Szükséges dokumentumok, okmányok felsorolása
Kérelem formanyomtatvány
- a 36/2007. (XII. 22.) SZMM rendelet 1. számú melléklet igazolás a jelzőrendszeres házi segítségnyújtást igénybe vevő egészségi állapotáról
A szociális rászorultság igazolására a következő iratokat, nyilatkozatokat lehet elfogadni:
- A súlyos fogyatékosságot igazolni lehet az ellátás megállapítását, illetve folyósítását igazoló határozattal vagy más okirattal, vagy az ellátás megállapításának alapjául szolgáló, a fogyatékosság fennállását igazoló szakvéleménnyel.
a) az egészségi állapoton, illetve a betegségen alapuló szociális rászorultság esetében a külön jogszabály szerinti, két évnél nem régebbi
aa) igazolást, amelynek 1. pontjában az ellátást igénylő besorolása a b)-e) pont szerinti, és a felülvizsgálat határideje - amennyiben megjelöl ilyet - nem járt le, illetve
ab) pszichiáter vagy neurológus szakorvosi szakvéleményt;
b) az egyedül élés igazolására a szolgáltatás igénybevételére irányuló kérelemben feltüntetett adatokat;
c) az életkor igazolására a személyazonosításra alkalmas okmány másolatát;
Amennyiben a szociális rászorultság az Szt. alapján több feltétel egyidejű fennállásán alapul, valamennyi feltételt külön igazolni kell.
Eljárás illetéke:
Az eljárás illeték- és költségmentes.
Általános információk:
A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás a saját otthonukban élő, egészségi állapotuk és szociális helyzetük miatt rászoruló, a segélyhívó készülék megfelelő használatára képes időskorú vagy fogyatékos személyek, illetve pszichiátriai betegek részére az önálló életvitel fenntartása mellett felmerülő krízishelyzetek elhárítása céljából nyújtott ellátás. Jelzőrendszeres házi segítségnyújtást a házi segítségnyújtást végző szociális szolgáltató, illetve intézmény biztosíthat.
A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás folyamatos készenléti rendszerben működik. A diszpécserközpont segélyhívás esetén - a segítséget kérő nevének, címének és az egyéb rendelkezésre álló információknak a közlésével - értesíti a készenlétben levő gondozót. A gondozónak 30 percen belül kell az ellátott lakásán megjelennie.
A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás igénybevétele szempontjából szociálisan rászorult
- az egyedül élő 65 év feletti személy,
- az egyedül élő súlyosan fogyatékos vagy pszichiátriai beteg személy, vagy
- a kétszemélyes háztartásban élő 65 év feletti, illetve súlyosan fogyatékos vagy pszichiátriai beteg személy, ha egészségi állapota indokolja a szolgáltatás folyamatos biztosítását.
A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevétele önkéntes, az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője kérelmére, indítványára történik.
A kérelem benyújtásakor a kérelmezőt az intézményvezető vagy az általa kijelölt munkatárs tájékoztatja. A kérelmező felhatalmazása alapján az intézmény közreműködésével folyik az eljárás.
A kérelem elbírálása
A kérelemről az intézményvezető dönt, melyről írásban értesíti döntéséről az ellátást igénylőt. Az ellátás megkezdésének legkorábbi időpontjáról az intézmény vezetője a jogosultat, illetve hozzátartozóját értesíti.
Az intézményvezető az ellátást igénylővel, illetve törvényes képviselőjével megállapodást köt.
Jogorvoslat:
Ha a kérelmező a döntését vitatja, az arról szóló értesítés kézhezvételétől számított nyolc napon belül a fenntartóhoz fordulhat.
Elektronikus ügyintézésre lehetőség nincs.
Amennyiben a házi segítségnyújtás során szakápolási feladatok ellátása válik szükségessé, a házi segítségnyújtást végző személy kezdeményezi az otthonápolási szolgálat keretében történő ellátást
Az intézményi jogviszony megszűnik az intézmény jogutód nélküli megszűnésével, a jogosult halálával, vagy a jogosult, illetve törvényes képviselője kezdeményezésére.
Az intézmény vezetője az ellátás megszüntetéséről, valamint a megszüntetés ellen tehető panaszról írásban értesíti a jogosultat, illetve törvényes képviselőjét. Ha a megszüntetéssel a jogosult, illetve törvényes képviselője nem ért egyet, az értesítés kézhezvételétől számított nyolc napon belül az intézmény fenntartójához fordulhat. Ilyen esetben az ellátást változatlan feltételek mellett mindaddig biztosítani kell, amíg a fenntartó, illetve a bíróság jogerős és végrehajtható határozatot nem hoz.
A szolgáltatásért térítési díjat kell fizetni:
- a) az ellátást igénybe vevő jogosultnak
- b) a szülői felügyeleti joggal rendelkező törvényes képviselőnek
- c) a jogosultnak az a házastársa, élettársa, egyeneságbeli rokona, örökbe fogadott gyermeke, örökbe fogadó szülője, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem a tartási kötelezettség teljesítése mellett meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének két és félszeresét
- d) a jogosult tartását szerződésben vállaló személynek
- e) a jogosult tartására bíróság által kötelezett személy (a c)-e) pont alattiak a továbbiakban együtt: tartásra köteles és képes személy)
köteles megfizetni (az a)-e) pont alattiak a továbbiakban együtt: kötelezett).
A fenntartó ingyenes ellátásban részesíti azt az ellátottat,
- a) aki jövedelemmel nem rendelkezik
- b) étkeztetés és házi segítségnyújtás esetében akinek a családja jövedelemmel (119/C. §) nem rendelkezik
A személyi térítési díj összege a 3/2015. (II. 17.) Budapest Főváros XIII. kerületi önkormányzati rendeletében foglaltak szerint csökkenthető, illetve elengedhető, ha a kötelezett jövedelmi és vagyoni viszonyai ezt indokolttá teszik.
Ha az ellátott, a törvényes képviselője vagy a térítési díjat megfizető személy a személyi térítési díj összegét vitatja, illetve annak csökkentését vagy elengedését kéri, az értesítés kézhezvételétől számított nyolc napon belül a fenntartóhoz fordulhat.
Alkalmazandó jogszabályok
Eljárást megindító irat benyújtására szolgáló posta cím, ügyfélfogadási idő.
A kérelem benyújtható személyesen vagy telefonon kezdeményezhető a körzet szerinti Gondozási Központnál.
Ügyfélfogadási idő: hétfő – péntek 8.00–16.00 óra
Eljárás megindító irat benyújtására nyitva álló határidő:
Egész évben folyamatosan.